Еразъм акредитация

ПМГ „К. Величков“ получи акредитация за периода 2024-2027 година която е фокусирана върху интернационализацията, развиването на т. нар „меки умения“ (soft skills), дигитални компетентности, насърчаване на културната осведоменост и глобалната компетентност, европейско сътрудничество, придобиване и развиване на умения за проектно базирано и проблемно ориентирано обучение.

Уведомяваме ви, че набираме кандидати, желаещи да вземат участие в предстоящ обмен с наши партньори в Испания през учебната 2024-2025 година. В тази връзка за първия период на акредитацията (именно този обмен) търсим 12 мотивирани да вземат участие ученици, които да отговарят на определени изисквания:
-да са родени през 2008 г. или 2009 г. (това е по изрично условие на партньора ни от Испания, на тази възраст ще бъдат и учениците от партньорското училище)
-да са готови да приемат в дома си ученик от Испания за една седмица (домакинството ни, т.е. мобилността в България, ще бъде в края на март/началото на април 2025 г.), като те също ще бъдат настанени в семейство на испански ученик по време на нашата мобилност в Испания, която се очаква да бъде в началото на октомври 2024 г.
-да нямат наложени санкции от Директора на ПМГ „К. Величков“ или от Педагогическия съвет на гимназията ни
-да имат подходящото езиково ниво, тъй като програмата е интернационална и е изцяло на английски език
-да са мотивирани и да имат желание да се потопят в различна за тях среда и да излязат извън зоната си на комфорт, която иначе е сигурна, но често не е вдъхновяваща или обогатяваща, не допринася за нашето личностно развитие.
Краен срок за попълване на формуляра: 31.05.2024 г.

Желаещите да участват в подбора е необходимо да попълнят формуляра на следния адрес:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfKI8PkWz1JUGbgFJ-gn4M9LoYnH06SO7noMs_vMfFJ4xyN2g/viewform

Във връзка с участието в мобилност по проект по програма „Еразъм+“ в Испания каним заявилите желанието си кандидати, които са попълнили формуляра от стъпка 1, на следващия етап по подбора. На 6 юни, четвъртък, от 13:30 часа в 10. кабинет ще се проведе събеседване, в което Комисията, извършваща селекцията, ще оцени уменията на кандидатите в няколко направления – езикови, социални, презентационни, комуникативни и др. умения. Неявяването ще доведе до автоматичното отпадане на кандидата от селекцията. Ще очакваме заявилите намерението си за участие!

Протокол с окончателните резултати съгласно решението на Комисията по подбора във връзка с предстоящата мобилност в Испания. Моля одобрените кандидати да прочетат информацията за следващата стъпка  по-долу.

ВАЖНО!

Според указанието на испанските ни партньори молим одобрените кандидати да изпълнят следващата стъпка, а именно да попълнят изискуемия  формуляр – European Participation Form – и да ни го предадат в училище или да ни го изпратят в електронен или сканиран вариант на следните имейли: [email protected][email protected] в срок не по-късно от вторник, 25 юни 2024 г. При неизпълнение на тази необходима стъпка ще пристъпим към покана на кандидатите от списъка с резерви.

ПМГ „К. Величков“ по Еразъм+ – До Испания и назад?

С това очевидно намигване към прочутия Алеков пътепис започва историята на нашата испанска седмица, която бе изпълнена с такава динамика, че нямаше време дори да забавим крачка, но предпочитаме пъстротата на дейностите, с които беше наситена тя, дори пред най-сладката сиеста.

По-рано тази година ПМГ „Константин Величков“ получи акредитация по програма „Еразъм+“ и току-що приключи първата мобилност, която бе осъществена по нея. На 4.10 учениците на ПМГ „Константин Величков“ – гр. Пазарджик Анелия Иванова и Селин Еминова (IX А), Венцислав Торбанов (IX Б), Наталия Вълкова (IX В), Михаела Келчева (X А), Димитър Ганчев, Магдалена Арабаджиева, Камелия Николова, Ана-Мария Георгиева, Кристина Йорданова, Кремена Аврейска (X Б) и Весела Пенчова (X В) заедно с учителките Мирослава Такева (английски език) и Мариела Гавазова (български език и литература) след кратък престой – колкото за по една белгийска гофрета – в европейската столица се потопиха в ново приключение – среща по проект на тема „Healthy Living Together” („Здравословен съвместен живот“) с испанското училище IES David Bujan в китното градче Камбре до космополитния град Ла Коруня в Северна Испания.

Гостоприемство, топлота и усмивки ни обгърнаха като топъл шал още с пристигането ни в дъждовен Сантяго. Лошото време през цялата седмица не помрачи настроението ни, не успя да попречи и на интензивните занимания, които партньорите ни бяха предвидили. Веселите игри във физкултурния салон за „разчупване на ледовете“ и скрепяване на общностния дух бяха предшествани от поредица от кратки, но много съдържателни презентации за училището и отделните структури в него, както и за самата испанска образователна система (бяхме изненадани колко е близка тя до българската, но и в същото време колко много се различава), а след много изморителните, но изключително сплотяващи часове в салона учениците се включиха в своеобразно състезание с награди за изработка на най-оригинално лого на проекта. Нашите ученици също бяха подготвили презентация за дейностите в ПМГ, които ни сплотяват и ни правят общност – презентация, която представиха на чудесен английски и по толкова вълнуващ и емоционален начин, че впечатлиха всички.

Испанските ни партньори се постараха да попием възможно най-много от новата за нас среда. Посетихме известен завод в Ла Коруня, където видяхме процеса по промишлено производство на картофен чипс, прекарахме часове в местния аквариум, посетихме и интерактивния им музей Domus (подобен на нашия „Музейко“), където учихме и се забавлявахме, насладихме се на местните забележителности, вървяхме част от вероятно най-прочутия маршрут в света – за малко бяхме пилигрими по известния Camino de Santiago, посрещна ни и самата кметица на гр. Камбре, която ни разказа още за града и за популярните сред местните традиции и обичаи. Седмицата завърши със страхотно парти, включващо мастърклас по зумба, но и българските ученици научиха своите нови приятели на традиционни български хора. Бързо хванаха стъпките под звука на „Бяла роза“.

Времето излетя неусетно и не разбрахме кога дойдоха последната прегръдка на летището, първите пролети сълзи, но и обещанието за нова скорошна среща. Беше време за път назад към България. Назад ли всъщност?

Вярно, върнахме се обратно, но има ли наистина път „назад“, когато след това пътуване се завръщаме различни – по-богати с истории за разказване и спомени за споделяне, по-различни заради новите приятелства, преодолените предизвикателства, допира до сякаш цял един нов свят. Няма „назад“, когато опитът простира ръце към хоризонтите, а новото ни модерно светоусещане се моделира по-лесно от пластилина в ръцете на дете. Няма „назад“ при „Еразъм+“ – до Испания и напред.

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения принадлежат изцяло на техния (ите) автор(-и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Центъра за развитие на човешките ресурси. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Центъра за развитие на човешките ресурси.

Този уебсайт използва "бисквитки" (cookies), за да работи оптимално. След Вашето изрично съгласие, е възможно да обработваме личните Ви данни, за да предложим конкретни услуги.