НП “Модернизиране на професионалното образование и обучение”

Проект BG05SFPR001-3.001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение”, финансиран от Програма „Образование“ 2021-2027., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове

ПОКАНА

 

Отчет към 15.07.2024 г.

Финансира се от Програма „Образование“  2021-2027 г., с конкретен бенефициент Министерството на образованието и науката (МОН).

Основната цел на проекта е да подпомогне адаптирането на професионалното образование и обучение спрямо динамиката на пазара на труда и да подкрепи развитието на уменията за професиите на настоящето и бъдещето.

Специфичните цели са:

  • Модернизиране на професионалното образование и обучение (ПОО) спрямо динамиката на пазара на труда чрез съвместна работа между училища и други доставчици на ПОО, бизнеса и други институции;
  • Повишаване на уменията и компетентностите на педагогическите специалисти по професионална подготовка и на учениците в системата на професионалното образование и обучение в партньорство с бизнеса;
  • Повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение.

Основните дейности по процедурата са:

Дейност 1. Разработване и прилагане на нов Списък на професиите за професионално образование и обучение (СППОО), Държавни образователни стандарти (ДОС), учебни планове и програми, национални изпитни програми вкл. междусекторни. по определени сектори и др., чрез използване на Секторни съвети на уменията (ССУ) за съвместна работа между училища и други доставчици на ПОО, бизнеса и др.

Дейност 2. Въвеждане на компетентностни профили на учители и преподаватели по професионална подготовка и обучението им по специфични за професията умения.

Дейност 3. Въвеждане на гъвкави пътеки и микроквалификации в ПОО с цел мобилност и проходимост между професии, сектори и образователни нива.

Дейност 4. Съвместно разработване и въвеждане на образователни материали по професионална подготовка за важни за икономиката на региона и пазара на труда сектори с иновативно цифрово учебно съдържание, използване на изкуствен интелект, виртуална реалност и смесено обучение (blended leaming).

Дейност 5. Участие в обучения на преподаватели по професионална подготовка, включително от бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор за включването им в ПОО.

Дейност 6. Квалификация на учители по професионална подготовка чрез специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, ИСИС.

Дейност 7. Подобряване на трансверсалните и ключовите компетентности по професионална подготовка на учениците, предприемачески умения, социално предприемачество и др. с участие на работодатели.

Дейност 8. Професионална подготовка чрез допълнителни практики в реална работна среда.

Дейност 9. Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО и засилване връзката ученици/родители-работодатели-училище-местна власт, вкл. с цел кариерно и професионално ориентиране на ученици.

Информационната система е достъпна на адрес: https://upraktiki.mon.bg

Индикаторите по проекта са както следва:
За изпълнение:
– Брой професионални училища, въвели моделнизирани учебни планове и програми по професионална подготовка  – 384.
– Актуализирани професии от СППОО и ДОС за най-малко 10 от професионалните направления съгласно списъка на професиите за ПОО.
– участници с прогимназиален етап на основното образование или по-ниска степен (ISCED 0-2) – 43 197.

–  (микроиндикатори) ИП 3.2. Брой ученици в “риск от отпадане”, включени в допълнително обучение и/или гъвкави пътеки за повторно включване (целева стойност за 2027 г.)- 7 243.

– (микроиндикатори) ИП 3.4. Брой ученици преминали допълнителни занимания и ученически практики в реална работна среда (целева стойност за 2027 г.)- 35 954.

-Малцинства (включително маргинализирани общности като ромите) – 3 879.

-Заети, включително самостоятелно заети – 2 942.

 

За резултат:

  • (микроиндикатор) ИР 3.1 Брой .професионални училища, които обучават по модернизирани учебни планове и програми за професионално обучение 2 години след въвеждането им – 300;
  • Ученици и студенти, започнали да търсят работа – 23 758;
  • Участници, които при напускане на операцията са ангажирани с образование или обучение – 7 216;
  • Участници, които при напускане на операцията, получават квалификация – 2 942;
  • (микроиндикатор) ИР 3.2 Брой обучени педагогически специалисти и преподаватели по професионална подготовка, които прилагат съвременни цифрови технологии, интерактивни техники за преподаване и дигитално образователно съдържание 1 година след получаване на квалификация – 2 942;
  • Участници, които при напускане на операцията имат работа, включително като самостоятелно заети лица – 17 279.

По проекта в ПМГ „Константин Величков“ – гр. Пазарджик вече са доставени 73 преносими компютри /лаптопи/ -Dell Latitude Education 3190 2-in-1 и  18 преносими компютри /лаптопи/- Lenovo ThinkPad L14 Gen 2 и един универсален шкаф за зареждане – LANDE/LN-CS22U6060-BL-541-B1.  Всички устройства са с необходимия софтуер за работа, като използването им е възможно чрез създадените от МОН електронни профили на участниците в образователния процес.

 

Този уебсайт използва "бисквитки" (cookies), за да работи оптимално. След Вашето изрично съгласие, е възможно да обработваме личните Ви данни, за да предложим конкретни услуги.