“Никой друг не можеш да научиш, можеш само да му помогнеш да намери знанието в себе си.” Галилео Галилей
На 12.11.2024 г. учениците от XI В и техният учител по БЕЛ – г-жа Здравка Бакалска, представиха пред учителите по БЕЛ и директора на ПМГ „Константин Величков“ – г–жа Радка Спасова, добра практика на тема: „Материалното и духовното в „Балкански синдром“ на Станислав Стратиев“. Тази инициатива бе реализирана във връзка с участието на г-жа Бакалска в обучителен курс Майсторски клас на тема: „Подходи за формиращо оценяване и преподаване в контекста на НВО и ДЗИ“, част от дейностите, свързани с изпълнението на Националната програма „Квалификация на педагогическите специалисти“, 2024, модул 1, дейност 11.1.3. Майсторски класове.
Комедията на Стратиев се оказа провокация и за учениците, и за техния учител, но те с желание и чувство за отговорност решиха да работят в екип, за да осмислят посланията на творбата и да изненадат приятно своите гости. Мнозина от единайсетокласниците, които с устрем и желание изучават природните науки, получиха персонални изследователски задачи, за да демонстрират своите силни страни и да покажат предимствата на споделената отговорност. Идеята – всеки да бъде съпричастен към общата задача, роди сътрудничеството между ученици и учител и в крайна сметка се получи един интересен урок, в който се откроиха множество междупредметни връзки. Учениците потърсиха причината за балканския манталитет в генома на българите, откроиха връзката между Втория закон на термодинамиката, наречен още Закон на ентропията, и живота в България през 80-те год. на XX век, разгледаха проблема за материалното и духовното многоаспектно, за да постигнат заедно с учителя си своята „пресечна точка“ на финала и да осмислят посланието на творбата във връзка с основната функция на театъра – да среща хората, да им помага да общуват ефективно, в резултат на
което да се ражда усмивката. Усмивката, която в края на часа се появи на лицата на всички, участващи в това емоционално споделяне на знания, чувства и нагласи. Усмивката, породена от оригиналното хрумване на учениците от XI В клас да почерпят своите гости със захаросани ябълки и сладки „Прасковки“ по оригинални рецепти от времето на социализма, съхранени от техните баби и майка, за да се запази вкусът на тяхното детство, за да осъзнаем, че паметта за миналото – в неговите положителни и отрицателни измерения, е наш дълг.
С чувство на всеобщо удовлетворение приключи тази инициатива, която доказва, че учителят е този, който насърчава ученика да открие знанието в себе си.