На 25.10.2024 г. като част от дейностите, свързани с отбелязването на Деня на народните будители, 9А клас с класен ръководител Мариела Гавазова посети Народната библиотека „Иван Вазов“ в гр. Пловдив.
Посещението ни беше част от образователна инициатива за насърчаване на интереса на младия човек към литературата, историята ѝ и съвременното библиотечно дело. Учениците бяха запознати с колекции от редки издания и получиха ценна информация за процеса на съхранение и дигитализация на библиотечния фонд – видяхме, че библиотеката не е застинала във времето, чакаща да бъде напълно претопена от модерните технологии, а е институция, стремяща се да отговаря на новото време, в което все по-често и по-често се стремим да откриваме информацията само на клик разстояние.
След това се включихме в градска игра (за да потичаме из града и наистина след интелектуалното бягство сред книгите), една от загадките в която ни върна отново към библиотеката, пред която трябваше да намерим образа на най-важния от революционерите ни, когото турските власти нарекли „Джингиби“ заради неговата изключителна ловкост и способността му да се измъква и да изчезва бързо – дори когато е бил на косъм от залавяне (от турската дума „джин“, означаваща „демон“ или „дух“).
Около 14 километра по-късно (тичахме из целия център: да разшифроваме тайни кодове, да пресмятаме годините на видни пловдивски митрополити до църквата „Успение Богородично“, да изследваме разкопките на Римския форум, беше само част от приключението ни, в което развихме и уменията си за работа в екип, и логическото и критичното си мислене, и общата си култура, потопявайки се в една иначе позната за нас среда, която успяхме да погледнем с други очи и да търсим скритото в нея.
Необичаен ден – от онези, които ни сплотяват повече от всичко друго – вдъхновяващо посещение на библиотеката и участие в интерактивна градска игра. Този ден бе едновременно образователен и забавен, като насърчи духа на екипност и заедност и събуди у всички нас уважение към културното наследство на България.